RVG arvutiring
 

1.1 Enne küsimist


Enne, kui Sa esitad tehnilise küsimuse e-postiga, uudisegrupis või veebilehel olevale teatetahvlile, tee nii:

    * Proovi leida vastust juhendist.
    * Proovi leida vastust KKKst (Korduma Kippuvad Küsimused).
    * Proovi leida vastust veebiotsinguga.
    * Proovi abi saada kogenud sõbralt.
    * Proovi otsida foorumist (listi arhiivist), kuhu plaanid oma teema postitada
    * Proovi leida vastus oma tegevuse ülevaatuse või katsetamisega
    * Kui oled programmeerija, siis proovi leida vastus lähtekoodi lugedes

Kui Sa esitad oma küsimuse, ütle, et Sa oled seda kõike juba proovinud teha; see näitab, et Sa ei ole mitte laisk logard ega soovi vaid inimeste aega raisata. Veel parem, näita, et Sa oled õppinud nendest proovimistest. Meile meeldib vastata inimestele, kes on näidanud, et nad õpivad vastustest.

Otsi enne korralikult Google või teiste otsingumootorite abiga. Otsinguks kasuta võimalikult suurt osa tekstist või veateatest, mille saad. Sellega võid sattuda just selle õige teema peale, kus sinule sarnast probleemi juba arutatud on. Isegi kui sellest otsingust pole kasu, siis küsimust esitades andke ka kohe info, et milliste märksõnadega otsides Teil ei õnnestunud midagi leida. Ka see info on väärt võimalikele abistajatele edasi anda.

Valmista oma küsimus ette. Mõtle ta läbi. Segased küsimused saavad segased vastused, kui üldse saavad. Mida rohkem Sa näitad, et Sa oled püüdnud oma probleemi lahendada, seda tõenäolisemalt saad Sa abi.

Ole tähelepanelik, et Sa ei esitaks küsimust valesti. Kui Su küsimus rajaneb valedel eeldustel, siis annab J. Random Hacker Sulle sõna-sõnalise täpse vastuse ning mõtleb endamisi "Loll küsimus ...". Ta loodab, et "sai, mis küsis", mitte "sai, mida vaja oli" on Sulle õppetunniks.

Teisest küljest, näitamine, et Sa tahaksid ja suudaksid vastuse leidmisele kaasa aidata, on samuti väga hea algus. Küsimustele "Kas keegi võiks viidata?", "Mis mu näites puudu on?" ja "Kas kusagil on veebileht, mida ma oleksin võinud lugeda?" vastatakse märksa tõenäolisemalt, kui "Palun, kirjutage mulle, mida ma peaksin tegema!", sest Sa näitad, et Sa saaksid ise hakkama, kui keegi näitaks sulle õiget suunda.

Ära mitte kunagi arva, et keegi on kohustatud Sulle vastama. Ei ole kohustatud. Sa teenid vastuse välja, kui Sa esitad olulise, huvitava, kaasamõtlema kiskuva küsimuse, mille lahendamine suurendab kogukonna teadmisi, mitte lihtsalt küsimuse, mis vaid nõuab teistelt teadmisi.


cmsimple.org | 2bdesign.de
Külastusi: