RVG arvutiring
 
Avaleht > Mis või kes on häkker? > Häkkeri põhioskused > 2. Hangi üks avatud lähtekoodiga Unixitest ja õpi seda kasutama

2. Hangi üks avatud lähtekoodiga Unixitest ja õpi seda kasutama

Ma eeldan, et sul on olemas personaalarvuti või ligipääs mõnele. (Mõtle hetkeks, kui palju see tähendab. Häkkerikultuur sai alguse aegadel, mil arvutid olid nii kallid, et üksikisikul ei saanud seda olla.) Kõige tähtsam samm, mida algaja saab häkkerioskuste omandamise suunas teha, on hankida endale Linux, üks BSD Unixitest või OpenSolaris, paigaldada see oma arvutisse ja see käima lasta.

Jah, maailmas on teisigi operatsioonisüsteeme peale Unixi. Kuid neid levitatakse kahendkujul - sa ei saa nende koodi lugeda ega muuta. Üritada õppida häkkima Microsoft Windowsi või mõne muu suletud lähtekoodiga süsteemiga arvutil sarnaneb katsega üle kere lahasesse panduna tantsima õppida.

MacOS X-is on see võimalik, kuid üksnes osa sellest süsteemist on avatud lähtekoodiga - tõenäoliselt põrkad sa paljudele takistustele, samuti pead olema tähelepanelik, et mitte omandada halba harjumust sõltuda Apple'ile kuuluvast programmikoodist. Kui kontsentreeruda süsteemi "kapoti all" töötavale Unixile, on võimalik õppida mõndagi kasulikku.

Unix on Interneti operatsioonisüsteem. Ehkki Internetti kasutama õppida saab ka ilma Unixit tundmata, ei saa ilma ilma Unixit mõistmata olla Interneti-häkker. Sel põhjusel on tänane häkkerikultuur üsna tugevasti Unixi-keskne. (See pole alati nii olnud ning mõned vana kooli häkkerid pole selle üle siiani õnnelikud, kuid Unixi ja Interneti vaheline sümbioos on kasvanud nii tugevaks, et isegi Microsofti hammas ei hakka sellele kuigivõrd peale.)

Niisiis, võta Unix - mulle endale meeldib Linux, kuid on ka teisi teid (ning jah, Linuxi ja Microsoft Windowsi jooksutamine samas masinas on täiesti võimalik). Õpi seda. Jooksuta seda. Torgi seda. Käi sellega Internetis. Loe koodi. Muuda koodi. Sinu käsutuses on paremad programmeerimisvahendid (kaasa arvatud C, LISP, Python ja Perl) kui üheski Microsofti süsteemis iial on, sul saab olema lõbus ning sa kogud rohkem teadmisi, kui isegi aru saad, enne kui sa ükskord meisterhäkkerina sellele kõigele tagasi vaatad.

Unixi õppimise kohta loe edasi Loginataka'st. Võiksid heita pilgu ka Unixi Programmeerimise Kunstile.

Linuxi hankimiseks vaata Linux Online! -veebilehele; võid selle sealt alla laadida või (veel parem mõte) leida kohaliku Linuxi kasutajarühma (Linux User Group ehk LUG), kust võid paigaldamiseks abi saada. Uue kasutaja jaoks on pea kõik Linuxi distrod enam-vähem võrdväärsed.

BSD Unixi kohta saad abi ja lisamaterjale http://www.bsd.org veebilehelt.

Üks hea võimalus alustamiseks on kasutada CD/DVD pealt käivituvat Linuxit, mida tuntakse ka Live CD või siis Live DVD nime all. Sellisel juhul töötab kogu operatsioonisüsteem CD/DVD pealt ning ei ole vaja kõvakettal muudatusi teha. See on aeglane kui CD/DVD seadmed on aeglased. Samas on see võimalus saada ülevaade võimalustest ilma, et oleks vaja midagi oma arvutis muuta.

Ma olen kirjutanud ka ülevaate Unixi ja Interneti põhitõdedest.

(Märkus: ma ausalt öeldes ei soovita algajal üksinda Linuxi või BSD paigaldamist üritada. Linuxi osas võiksid kohalikust kasutajarühmast abi paluda.)cmsimple.org | 2bdesign.de
Külastusi: