RVG arvutiring
 
Avaleht > Mis või kes on häkker? > Kes või mis on häkker?

Kes või mis on häkker?

Jargon File annab häkkeri kohta peotäie määratlusi, enamik neist mainivad tehnilisi oskusi ning armastust probleemide lahendamise ja piiride ületamise vastu. Kui teid aga huvitab, kuidas häkkeriks saada, siis on neist asjakohased vaid kaks.

On olemas üks tipp-programmeerijatest ja võrguässadest koosnev kogukond, jagatud kultuur, mis loeb oma ajaloo alguseks kümnenditetaguseid esimesi ajajaotussüsteemiga miniarvuteid ja varaseimaid ARPAneti katsetusi. Selle kultuuri liikmed võtsidki kasutusele termini "häkker". Häkkerid ehitasid Interneti. Häkkerid tegid Unixi operatsioonisüsteemist selle, mis ta on praegu. Häkkerid hoiavad käigus Usenetti. Häkkerid panid tööle veebi. Kui sa oled osa sellest kultuurist, oled sellesse andnud oma panuse ning teised selles olijad tunnevad sind ja nimetavad sind häkkeriks, siis oledki sa häkker.

Häkkeri mõtteviis ei ole piiratud vaid tarkvarahäkkeritega. On inimesi, kes rakendavad häkkerlikku suhtumist muudele asjadele, näiteks elektroonika või muusika - tegelikult võib seda kohata mistahes teaduse või kunsti kõrgeimatel tasemetel. Tarkvarahäkkerid tunnustavad neid mujal leiduvaid sugulashingi ja võivad ka neid häkkeriteks kutsuda - mõned väidavadki, et häkkeri loomus ei sõltu tegelikult sellest konkreetsest meediumist, millega häkker töötab. Siiski, edaspidi selles dokumendis keskendume ikkagi tarkvarahäkkerite oskustele ja suhtumistele, samuti tolle jagatud kultuuri traditsioonidele, mis võttis kasutusele termini "häkker".

On olemas ka üks teine rühm inimesi, kes nimetab end valjusti häkkeriteks, kuid pole seda. Need on inimesed (peamiselt noorukid), kes tunnevad lõbu arvutitesse sissemurdmisest ja telefonisüsteemi torkimisest. Pärishäkkerid nimetavad neid inimesi "kräkkeriteks" ja ei taha nendega mingit tegemist teha. Pärishäkkerid peavad kräkkereid laiskadeks, vastutustundetuteks ja mitte eriti taibukateks ning väidavad, et arvuti turvasüsteemide muukimise oskus teeb kellestki häkkeri samavõrd vähe kui oskus auto mootorit tuunida teeb inimesest professionaalse autoinseneri. Õnnetuseks on paljud ajakirjanikud ja muud kirjutajad pandud uskuma, et "häkker" vastab kräkkeri kirjeldusele; see on asi, mis võib pärishäkkereid lõputult ärritada.

Põhierinevus on selles: häkkerid teevad asju, kräkkerid lõhuvad neid. Kui sa tahad saada häkkeriks, loe edasi. Kui tahad saada kräkkeriks, mine loe alt.2600 uudisegruppi ja valmistu ka mõneks ajaks pokrimaandumiseks, kui on selgunud, et sa polegi nii taibukas kui ise arvasid end olevat. Ja see on kõik, mida mul kräkkerite kohta öelda on.cmsimple.org | 2bdesign.de
Külastusi: