RVG arvutiring
 
Avaleht > Mis või kes on häkker? > Staatus häkkerikultuuris > 1. Kirjuta avatud lähtekoodiga tarkvara

1. Kirjuta avatud lähtekoodiga tarkvara

Esimeseks (kõige kesksemaks ja traditsioonilisemaks) on kirjutada programme, mida teised häkkerid peavad lahedaks või kasulikuks ning anda programmide lähtekood kogu häkkerikultuurile kasutada.

(Varem nimetasime neid töid "vabaks tarkvaraks", kuid see ajas segadusse paljud inimesed, kes ei saanud aru, mida "vaba" all mõeldakse. Enamik meist eelistab tänapäeval terminit "avatud lähtekood") (Tõlkija märkus: eesti keeles on "vaba tarkvara" siiski enam juurdunud, kuna puudub "free" kahetähenduslikkus).

Häkkerluse kõige austatumad "pooljumalad" on inimesed, kes on loonud suuri ja võimsaid programme, mida vajavad paljud inimesed, ning andnud need igaühe kasutusse.

Kuid siin tuleks teha üks ajalooline märkus. Ehkki häkkerid on alati pidanud avatud lähtekoodiga tarkvara arendajaid enda hulgas oma kogukonna tuumikuks, töötas suurem osa häkkereid enne 1990-ndate keskpaika peamiset suletud lähtekoodiga. See oli nii veel 1996. aastal, kui ma selle teksti algvariandi kirjutasin; alles avatud lähtekoodi laiem levik peale 1997. aastat muutis olukorda. Tänaseks on "häkkerikogukond" ja "avatud lähtekoodiga tarkvara arendajad" kaks erinevat kirjeldust praktiliselt ühe ja sama kultuuri ja inimkoosluse kohta - kuid tasub meeles pidada, et see ei ole alati nõnda olnud.cmsimple.org | 2bdesign.de
Külastusi: