RVG arvutiring
 
Avaleht > Teemad > Poliitika

Poliitika

Microsoft on kaotamas igasugust au- ja häbitunnet:

Tänased uudised on läbi põimunud Microsofti süüdistustest. Oma arvamusi on avaldanud mitmed tuntud ja vähem tuntud tegelased. Igatahes ollakse ühisel arvamusel, et Microsoft ei tea, millega ta riskib, kui hakkab kedagi süüdistama. Lisaks kaheldakse kogu süüdistuse usutavuses.

Üsna hea vastuse on kirjutanud Jonathan Schwartz - SUN-i tegevjuht.
Lisaks on oma arvamuse kirjutanud ka ITWire lehel Steven D'Aprano - Cybersource tegevjuht (tegu on ühe Austraalia vanima Open Source firmaga).

Lisaks väidetakse nüüd, et Steve Ballmeri väidete aluseks olnud uurimust on viimane täiesti valesti tõlgendanud. Uurimuses pole juttu sellest, et GNU/Linux ja muu vaba tarkvara rikub erinevaid patente vaid seal on risk selleks. Mis on aga sama suur, kui igal teisel tarkvaral. Ehk Microsofti süüdistused on taas üks meediatrikk.
Samal arvamusel on ka Torvalds ja Moglen, sest nagu ikka - ei suuda Microsoft ühtegi konkreetset rikkumist ette näidata.

Kokkuvõtlikult võib öelda, et Microsoft on lõplikult näidanud, et ta ei soovi mingeid sidemeid vaba tarkvara kommuuniga ja igasugune koostöö temaga on võimatu.

***

Microsoft on taas välja tulnud uue mõttega, kuidas hakata vabale tarkvarale kaikaid kodarasse loopima. Nimelt on nüüd teatatud, et vaba tarkvara rikub üle 200 erineva tarkvara patendi. Ja nüüd soovib Microsoft, et vaba tarkvara hakkaks maksma maksu nende patentide kasutamise eest. Paljude meelest on välja öeldud patentide arv suur - sest ühes varasemas kohtusaagas õnnestus vaid seitsme patendiga teine osapool pankroti ajada.

Samas, üks tuntumaid vaba tarkvara juriste Eben Moglen selle üle ei muretse. Tema on kindel, et Microsoftil puudub võimalus näiteks Red Hat kohtusse kaevata. Ja kui selline asi ka juhtub, siis lõpuks on kaotajaks ainult Microsoft. Sest kogu FOSS-i kogukond hakkab tööle selle nimel, et tõestada lõplikult USA kohtusüsteemile, et tarkvara ei saa patenteerida. Ka on vabal tarkvaral üsna korralik seljatagune, sest viimased uurimused näitavad, et isegi maailma kõige suuremad firmad kasutavad väga suures osas Linuxi servereid.

Samuti on ikkagi väga keeruline kedagi otseselt kohtusse kaevata. Sest vaba tarkvara on peamiselt valmistatud tuhandete ja tuhandete vabatahtlike poolt. Ja ka suured firmad, kes pakuvad tugiteenust vabale tarkvarale - ka nemad ei saa litsentsitingimuste tõttu mingeid tasusid maksta.

Ka on vaba tarkvaral varuks veel trumpe, mida vajadusel kasutada. Üheks selleks on nimelt Novelli-Microsofti kokkulepe. Kokkulepe, millega Microsoft lootis lõpuks hakata koguma makse vaba tarkvara distribuutoritelt. Kuid kahjuks läks nii, et teised firmad vedu ei võtnud. Red Hat teatas, et nemad mingit sarnast kokkulepet ei vaja. Küll aga muutus Microsoft sisuliselt Linuxi distribuutoriks ja peab kasutama GPL litsentsi tingimusi. Sest läbi Microsofti on müüdud Novelli tarkvara ja tugiteenust nüüd mitmetele suurfirmadele. Kui kes kasutab GPL litsentsi, see ei saa ka teiste vastu oma patente enam kasutada.

Igatahes on vaba tarkvara ja Microsofti vahel puhkemas uus külm sõda, kus üks pool püüab kasutada kõiki alatuid trikke, et oma rahakotti täita. Teine pool aga peab toime tulema piiratud vahendite ja seadustega.

Allikas CNN

PS: Soovitan kindlasti kõigil antud CNN artiklit lugeda.

****

Möödunud on juba pea 2 kuud sellest, kui saadeti avalik kiri Steve Ballmerile, kes pidevalt süüdistab, et Linux kasutab Microsofti vara. Eesmärgiks on saada vastus, kus siis Linuxi kernelis või mujal tarkvaras on need osad, mis tegelikult peaksid kuuluma Microsoftile. Kirjale vastamiseks anti aega 1 maini. 1 mai läheneb aga suure kiirusega ja vastust pole ikka. Siit ongi tekkinud küsimus - kas Microsoft julgeb üldse vastata - või vastab tõele enamuse kahtlus - Microsoft valetab avalikult rahvale näkku.
Igatahes ootame huviga edasi ja hoiame pilku peal http://www.showusthecode.com/ lehel.

******
Lisaks pingviin.org-ist pildid:

cmsimple.org | 2bdesign.de
Külastusi: