Avaleht > Teemad > WiFi

WiFi

Siin räägime, kuidas lihtsate ja odavate vahenditega kvaliteetset WiFi leviala tekitada. Ehk siis jagame kaabli kaudu majja tulevat internetti edasi õhu kaudu.
Siinolev info on sündinud koostöös wifi.ee meeskonnaga - suur tänu neile abi eest!

Mida siis täpsemalt selleks vaja on:
Kokku: ~2000 EEK (mõned kinnituskruvid ja tüüblid veel vajalikud).

Suundantenn tuleks püüda paigutada inimeste peadest kõrgemale kuna ka inimesed kujutavad takistust levile. Kooli tingimustes on see vajalik ka selleks, et õpilased ei saaks seda kas tahtlikult või kogemata rikkuda.

Veel pilte WiFi komponentidest.
Vt. ka wifi tunnusgraafikat

Kõik see kraam on ostetud:
  • - siit saab otsida GNT tootekoodi alusel tooteid ja väljaostmine toimub Taigist kellel on ka Raplas esindus olemas.

Internetiserveri seadistamisel on määratud:
  • kiiruseks IEEE 802.11b ehk siis 11Mbps - kuna allalaadimiskiirus on hetkel koolis 4Mbps siis ei ole mõtet seda üles kruvida. Tekib sama efekt, mis helivõimendil - põhja keerates hakkavad kõlarid "plärisema". Samas isegi kui kiirus oleks suurem siis näiteks 11Mbps anda kooli üldisest kiirusest WiFi tarbeks on täiesti piisav. Seda siis näiteks tingimustes kui kooli enda allalaadimiskiirus oleks 100Mbps. See on praeguste hindade juures võimatu ent tulevikus (~2009) lubatakse koos spordihoone ehitusega ka valguskaablit kooli - eks teab, mis kiiruseid siis saama hakkab... Lootma ju peab ;-)
  • krüpteering on maha võetud (disabled)
  • paigaldatud alltoodud alternatiivne firmware DD-WRT
  • DD-WRT abil on tõstetud võimsust (EIRP). Algselt on EIRP 28mW kuid hetkel RVG-s 60mW ja piisab. Kui on jahedam koht siis kannatab ehk ka 70mW ilma lisajahutuseta. Tsiviilvõrkudes üle 100mW EIRP Sideamet ei luba. DD-WRT seadistuses on see tähistatud: Xmit power. Lubatud juhtmeta kohtvõrkude seadmed Sideameti poolt on kirjas siin.

Tulemus?
31.10.2007 seisuga on levi pea kõikides olulisemates kohtades - koridori otstes on levi nõrk või ei ole üldse. Sõltub sellest, kuhupoole on suundantenn suunatud. 3. korruse raamatukogu juures olev antenn on suunatud arvutiklassi poole. Seega on selles tiivas ka otsaklassis levi ent teisel pool otsaklassis mitte. 1. korrusel on levi puudulik (algklassid) kuid keskosas on olemas. 2.korrusel on õpetajate toas, õpetajate puhketoas ja enamus klassides levi olemas. Parem levi on selles tiivas, kuhupoole 3.korrusel on antenn suunatud (arvutiklassi poole). Keldrikorrusel levi ei ole. Võimlas on levi ukseaugu juures aga edasi mitte. Aulas, õpilasesinduses ja aula akende all õues on levi olemas. Kooli fuajees ja juhtkonnal on levi olemas. Samas ei ole detailset kaardistamist tehtud ja nii võib endalegi üllatuseks avastada kohti kus levi on olemas.
Kõik see olukord muutub kui peale renoveerimist tuleb kogu maja kattev globaalne WiFi võrk. Samas on kõik see 31.10.2007 seisuga olemasolev levi saavutatud vaid 3 ülaltoodud komplektiga. Arvestame seda ka, et maja pikkus on ~100m.

Paljuski sõltub levi ka vastuvõtjast ehk siis näiteks sülearvuti WiFi adapterist. Kui tegemist on odava ja kehva kaardiga siis see ei saa mõnes kohas üldse levi kätte kus teine, kvaliteetsem kaart saab.

Alammenüü